Portali maqedonas zbardh bisedën mes Bekir Asanit, Mirsad Ndrecaj e Beg Rizaj (FOTO)


mirsad-nddrecaj
Kategoria: Lajme

Postuar më: Thu, Jul 23, 2015

Në një bisedë të publikuar nga portali “Burevesnik.org”, mund të shihet se çfarë kanë biseduar sipas këtij portali Bekir Asani kryetar i degës – BDI Çair me disa nga të vrarët në rastin e Kumanovës, Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj, transmeton Almakos.

Më poshtë ua sjellim bisedat e publikuar në portalin Burevesnik pa asnjë ndërhyrje, për të cilët thuhet se janë realizuar mes Asanit, Ndrecajt dhe Rizajt: 

1 2 3 4 5 6 7 8

Transkriptet në maqedonisht të marra nga portali i cituar:

Разговор помеѓу Мирсад Ндрецај и Бег Ризај

Сабота, 07 Февруари 2015 време 14 : 52

Мирсад Ндрецај: Се занимавам со Бекир, гледам да го донесам тука, затоа што се уште се занимава со Неџи, рече сум отишол да се сретнам со Неџи но тој бил зафатен.

Бег Ризај: Си зборуваш со него?

Мирсад Ндрецај: па ми пишува по некоја порака. Му кажав: за нашата работа, немаш што да разговараш со Неџи.

Бег Ризај: Кажи му дека си јадел леб кај него дома, и дека не сакаш да влегуваш во недоразбирање, но долгот треба да го врати брзо.

Мирсад Ндрецај: Му кажав, дојди кај мене дома и ќе седнеме јас ти и Беги.

Разговор помеѓу Бекир Асани и Мирсад Ндрецај        Сабота, 07. февруари 2015 време 13 : 51

 


Мирсад: Со ова униформа на сликата, изгледа си излегол пред сите во планина

Бекир Асани: Се подготвувам

Бекир Асани: Не се знае како ќе дојдат работите

Бекир Асани: Ако другарите почнат од таа страна, јас се подготвувам на оваа страна. Јас ќе одам во Митровица

Мирсад Ндрецај: Се е Албанија

Мирсад Ндрецај: Каде и да почне добиват Албанците

Мирсад Ндрецај: Пантери ја избрал Илирида

Бекир Асани: Во зависност каде сакаат другарите, ако сакаат на овие простори, јас ќе одам во Митровица

Мирсад Ндрецај: Ти дојди со мене и Беги во Митровица, да завршиме таму

Бекир Асани: Ако вие сакате во Митровица, јас ќе одам во Прешево. Не, не, не можам да излезам пред вас.

Мирсад Ндрецај: Ние не те оставаме да излезеш пред нас, ние ќе водиме. Ги чуваме другарите. Како и да е работата, ние пак сме тие што ги планираме работите како што треба. Без преваранти

Мирсад Ндрецај: Како што знаеме најфер и најискрено. Само што се надеваме на Бога, да ги расчистиме долговите, затоа што се се простува само долговите не. Така да, ти да можеш да дојдеш, би било добро. Ако можеш утре, ќе те почекаме кај мене дома, и ќе се сретнеме јас ти и Беги. Куќата ми ја знаеш. Имаме важни теми за средбата, а што се однесува на нашата работа со Неџи, не се занимавај.

Бекир Асани: На Џавит Хасани му умрела мајката, јас ги пречекувам гостите

Мирсад Ндрецај: Господ во рај да ја прати

Бекир Асани: Амин

Мирсад Ндрецај: Или да се видиме на вечера во Приштина кај Беги во стан. Земи го и семејството, и јас ќе го земам моето. Таму Беги има два стана, жените ќе седнат во едниот стан, ние во другиот.

Бекир Асани: Да видам после 16. февруари, затоа што ќе бидам зафатен оваа недела со пречек.

Мирсад Ндрецај: А да оставиме вака, 13. или 14. февруари. Затоа што на 15. ќе патувам некаде. Подобро да оставиме за 13. или 14. или во Приштина кај Беги, или во Ѓаково кај мене, како ќе ти одговара тебе.

(***тема на нивната средба за која се договараат е расчистување на финансиски долг на Бекир Асани кон соговорникот….)

  Од еден разговор помеѓу Мирсад Ндрецај и Бег Ризај се чита дека се во финансиска криза, ќе им биде исклучена струјата поради неплатени сметки. Па разговараат за долгот на Беќир Асани.


Разговор помеѓу Мирсад Ндрецај и Бег Ризај   Сабота, 07. февруари 2015. време 14 : 52

Мирсад Ндрецај: Како сум останат без дрва и без платена струја. би не спасило Беќир да ги врати парите. Сакавме да дојдеме денеска во Приштина, ама нема пари.

Бег Ризај: Даааа, пари. Пари е мајката на Беќо

Мирсад Ндрецај: Хахахахаха. Ако сакаш, ајде да му ги земаме парите што ни ги должи. Само треба да решиш дека тој треба да ни го врати долгот.

Бег Ризај: па нормално

Мирсад Ндрецај: Си решил а?

Бег Ризај: па не требаше да му се кажува тоа

Мирсад Ндрецај: Пари, Пари. Во лоша ситуација сме. Во понеделник ќе ми ја исклучат струјата во локалот, веќе 3 месеци не сум ја платил.

Бег Ризај: Само го радуваш него кога му збориш

Мирсад Ндрецај: Дојди ти вечерва во Ѓаково и до понеделник ќе направиме да ни го исплати долгот.

Во разговор помеѓу Сами Укшини и лицето Метин Мети, Сами Укшини му признава дека тој на луѓе од УБК на Македонија им кажал дека не е заинтересиран да направи војна во Македонија, но дека лошите политичари создаваат амбиент за војна.

Разговор на Сами Укшини и лицето Метин Мети       Сабота, 07.февруари 2015.    18: 52


Сами Укшини: Сум им кажал на УБК дека ако политиката прави грешки, јас сум војник и правам војна.

Метин Мети: Го знам овој случај, ми кажале. Со посредник сте биле во тоа време. Гарантирале за вас.

Метин Мети: Ш. М. 

Сами Укшини: Да

Метин Мети: го знам тој

Сами Укшини: Лошите политичари создаваат терен за војна. Јас сум дициплиниран, имам мои принципи.

Во овој разговор лицето Метин Мети го прашува Сами Укшини дали човекот од ДБК бил лицето Ш. М, а Сами Укшини му потврдува со ДА дека тој е . Според наши информации лицето Ш. М., вработен во УБК, кадар на ДУИ. Инаку тетин на министерот Фатмир Бесими. Порано беа објавени и аудио разговори меѓу него и Мирсад Ндрецај и беше објаснета улогата на Мемети во случувањата во Куманово, во ,,Диво Насеље„.

Во еден друг разговор Мирсад Ндрецај на свои пријатели им кажува дека добил виза и ќе патува за Австрија и Швајцарија. Таму ќе се сретне со сопствениците на дискотеката ,,Болеро,, во Швајцарија.

Разговор помеѓу Мирсад Ндрецај и лицето НН               2015-02-25 – 18:14

Мирсад Ндрецај: Дојди, во Приштина сум, земав виза

НН: Само што дојдов во стан, можеби треба да ја однесам ќерката на лекар, не се чувствува добро

Мирсад Ндрецај: Утре бегам за Цирих

НН: Само покасно ако излегуваш во Мароон (ноќен клуб), ќе дојдам

Мирсад Ндрецај: Не, бегам, треба да се подготвам за пат

НН: Ајде со среќа, добро си направил

Мирсад Ндрецај: една недела ќе останам

НН: Многу добро, запиши го ова, ти и Беги се прваците на ова место

Разговор помеѓу Мирсад Ндрецај и друго НН лице       2015-02-28 22:28

НН: Кај си бре БОС

Мирсад Ндрецај: На сред Цирих, се подготвувам да идам во Болеро. хаххахах

НН: Не верувам, но ако е вистина многу се радувам, верувај ми

Мирсад Ндрецај: жити господ да, сред Швајцарија. Но, не не оставаат да одиме по земја, пријателите од Македонија.

НН: алал да тие, БОС си

Мирсад Ндрецај: Само неколку дена излегувавме овде

НН: А зошто не останеш подолго, со кого си?

Мирсад Ндрецај: Со Малишева сме дојдени. Кај некои пријатели од Куманово сме, што го имат диско клубот ,,Болеро,,. Утре одам за Германија, па Белгија.

Во еден од разговорите помеѓу Мирсад Ндрецај и Бег Ризај, Мирсад му праќа порака дека добил многу пари и е на пат, да дојде да се сретне со него, во меѓувреме му праќа слика на Бег Ризај каде се гледат огромни пари спакувани во пластична кеса (ВИДИ ГАЛЕРИЈА!) во апоени од по 500 евра, а Ризај го прашува дали и другите пари изгледат така. Мирсад му потврдува дека сите така изгледаат. Веднаш после добиената сума на пари, Ндрецај кажува дека ги платил долговите што ги имале во ресторанот „Афка„, и после една недела тргнува на пат по Европа. Мирсад Ндрецај и Бег Ризај зборуваат и се смеат дека почнало да се зборува наоколу дека земале 500 илјади евра, некои збореле дека земале 100 некои 300 илјади.


Разговор помеѓу Бег Ризај и Мирсад Ндрецај          10. февруари 2015       време 15:30


Бег Ризај: Дали си спремен да доаѓаш, по патот имаше многу голомразица

Мирсад Ндрецај: Не душо нема да дојдам, затоа што сум правел пари, хахахахахха. Во Слатио сум

Бег Ризај: О душо побрзај

Мирсад Ндрецај: Му ја пратив на тетинот ова слика

Бег Ризај: Сите ли изгледаат вака а?

Мирсад Ндрецај: ХАХАХХАХХА, му кажав да ја избрише, рече никогаш по убава слика не сум видел во животот.

Бег Ризај: Ни јас не сум видел, овие прашуват за тебе каде си.

 
Во неколку Разговори помеѓу Бег Ризај и човек од огранокот на ДУИ во Куманово се гледа како Бег Ризај го советува и охрабрува него да не признаваат и да не дозволуваат Али Ахмети да им именува претседател на огранокот за Куманово, па дури и по цена на физичка пресметка. Бег Ризај му пишува на човекот од ДУИ од Куманово дека е подготвен во секој момент да дојде таму и да им помогне, да се спротивстават на одлуките на Ахмети.

 

Во разговор со Мирсад Ндрецај со еден пријател во Австрија, тој го информира Мирсад дека имамот во џамијата во Австрија почнал јавно да предава во џамиите и да ги поддржува нив.


Разговор помеѓу Мирсад Ндрецај и НН лице     2015-03-17   19:56

Мирсад Ндрецај: Како си брат, дали си добар? Ти се јавив уште еднаш порано?

НН: Како си ти другар, вчера се слушнав со тој другарот во Швајцарија, во сабота ќе се сретнам и јас ќе разговарам со него. Тука во Австрија нашиот оџа почнал да информира, почнале да држат говори во сите џамии. Другар, јас само му давам материјали. Сега ја фатиле сериозно работата.

test
KJO WEB FAQE HOSTOHET NE SERVERAT E GlobiSOFT.Net